Podatek od cukru – co warto o nim wiedzieć?

Podatek cukrowy obowiązuje w naszym kraju od początku 2021 r. Dlaczego został wprowadzony? Co dokładnie obejmuje i ile wynosi? Sprawdź koniecznie nasz poradnik. 

Podatek cukrowy czyli co?

Podatek od cukru to nowy rodzaj opłaty od napojów, w których znajdują się substancje o  właściwościach słodzących. Obejmuje także kofeinę oraz taurynę w produkcie gotowym do spożycia. Cukrowy podatek ma w zamyśle zniechęcić do wytwarzania i kupowania niezdrowych napojów na rzecz ich zdrowszych odpowiedników.

Opłata cukrowa jest w 96,5% przychodem dla Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ, jako największy beneficjent podatku, ma w zamyśle ustawodawcy przeznaczać pozyskane z tego tytułu środki na działania mające charakter edukacyjny i profilaktyczny, a także na świadczenia związane z poprawą stanu zdrowia pacjentów z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą i otyłością.

Od kiedy obowiązuje podatek od cukru i co obejmuje?

Podatek cukrowy obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2021 roku i tym samym wszedł w życie na postawie Ustawy z dnia 14 lutego 2020 r. Warto przy tym pamiętać, że podatku nie płaci się od wszystkich napojów. Do wyjątków zaliczamy m.in.

  • wyroby medyczne,
  • suplementy diety,
  • żywność specjalnego przeznaczenia medycznego,
  • preparaty początkowego i dalszego żywienia niemowląt i dzieci,
  • wyroby akcyzowe,
  • napoje, w których udział soku owocowego warzywnego lub owocowo -warzywnego wynosi minimum 20% składu, przy jednoczesnej maksymalnej zawartości cukrów równej 5 g na 100 ml wyrobu,
  • roztwory węglowodanowo-elektrolitowymi o zawartości cukrów równej maksymalnie 5 g w przeliczeniu na 100 ml napoju,
  • produkty zawierające mleko na pierwszym miejscu w składzie oraz jego przetwory, w tym m.in. kefiry, jogurty, maślanki, mleko zsiadłe. 

Kto zapłaci podatek cukrowy?

Tak jak w przypadku wielu innych podatków pośrednich, obowiązek uiszczenia opłaty cukrowej ciąży przede wszystkim na osobie fizycznej, ale także na osobie prawnej, a także jednostce organizacyjnej, która nie posiada osobowości prawnej, ale działa jako:

  • podmiot sprzedający napoje do punktów sprzedaży detalicznej,
  • podmiot prowadzący sprzedaż detaliczną napojów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
  • zamawiający, w sytuacji kiedy skład napoju objętego opłatą jest elementem umowy zawartej przez producenta, przy czym dotyczy ona bezpośredniej produkcji tego napoju dla zamawiającego. Więcej na pwc.pl.
podatek od cukru

Nie ulega wątpliwości, że podatek cukrowy nie spotkał się z przychylnością producentów i konsumentów. Czy jego wprowadzenie przyniesie pozytywne zmiany? Na to trzeba będzie niestety poczekać. 

Comments are closed.