Czym są e-sprawozdania finansowe?

Sprawozdania finansowe to pojęcie, jakie jest doskonale znane każdej firmie. Prowadzenie swojej działalności wiąże się z osiąganiem zysków lub strat. Przedsiębiorca ma za zadanie rozliczać się z urzędem skarbowym oraz składać sprawozdania finansowe. Można skorzystać z elektronicznej formy, co znacznie ułatwia zadania. Czym są e-sprawozdania? Kiedy są obowiązkowe? Jakie mają zalety?

E-sprawozdania finansowe

Najprościej rzecz ujmując, sprawozdanie finansowe to dokument, jakie przedstawia sytuację majątkową i wyniki działalności gospodarczej danej firmy. Okresowe tworzenie takich dokumentów jest wymagane wszędzie tam, gdzie prowadzi się księgi rachunkowe. W praktyce podmiotami sporządzającymi sprawozdania są jednostki, które podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, jak i osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe. 

Przedsiębiorcy przesyłają e-sprawozdania zabezpieczone podpisem elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym przez konto ePUAP. Oryginał jest przesyłany jedynie elektroniczną drogą. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie pwc.pl.

Jak składa się e-sprawozdania?

Pamiętajmy o tym, że sporządzanie sprawozdań, także elektronicznych, jest obowiązkiem kierowników danych jednostek gospodarczych. Najczęściej stworzenie dokumentacji wiąże się z pomocą doświadczonego księgowego. Dokument tworzony jest w pliku komputerowym, natomiast Ministerstwo Finansów jasno wskazuje, w jakim formacie można zapisać e-sprawozdanie finansowe. 

e-sprawozdania

E-sprawozdania w dzisiejszych czasach znacznie usprawniają pracę. Okazuje się, że elektroniczna dokumentacja coraz częściej wypiera tradycyjne, papierowy formy. Przedsiębiorcy muszą pamiętać o dotrzymywaniu terminów składania danych dokumentów, tak aby działać zgodnie z przyjętymi zasadami prawnymi. Najczęściej sporządzenie sprawozdania wymaga pomocy fachowca, jakim jest księgowy z wiedzą i doświadczeniem.

Comments are closed.