Cyberprzestępczość z czasem stale się rozwija, a w sieci dosłownie roi się od wirusów. Szacuje się, że przez ataki hakerskie firmy tracą nawet do 6 bilionów dolarów każdego roku. Mimo wszystko wiele osób nie przykuwa wystarczającej uwagi do ochrony swoich danych w sieci, przez co naraża się na potencjalne straty. Dlatego należy uświadamiać ludzi, jak ważne jest bezpieczeństwo IT i jak chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami.
Jak chronić się i swoje dane w sieci?
Nowoczesna technologia oferuje nam wiele różnych metod, które z pewnością zapewnią wysokiej jakości ochronę. Bezpieczeństwo systemów informatycznych jest niezwykle ważne, dlatego warto stosować się, chociaż do kilku podstawowych zasad, jakimi są:
- stosowanie różnych, nieoczywistych haseł – wielu ludzi ma jedno hasło do wielu kont, dlatego często uzyskanie dostępu do jednego konta wiąże się również z utratą do innych platform. Z tego względu zaleca się tworzyć skomplikowane hasła o różnej formie,
- uważne serfowanie po sieci – w Internecie na każdym kroku można spotkać podejrzaną stronę, która niekoniecznie ma dobre intencje. Próba wyłudzenia danych przez wszelkie witryny internetowe jest bardzo popularnym zabiegiem, dlatego warto sprawdzać autentyczność każdej strony budzącej jakiekolwiek wątpliwości,
- zainstalowanie programu antywirusowego – obecnie na rynku dostępnych jest ogrom takich programów. Z reguły nie jest to duży wydatek, a może uchronić Cię przed naprawdę poważnymi stratami.
Ile może kosztować nieuważne korzystanie z sieci?
Liczby związane z atakami hakerskimi są wręcz zatrważające. Ze względu na niedostateczne bezpieczeństwo IT firmy na całym świecie każdego dnia tracą miliardy dolarów. Eksperci są zgodni, że cyberprzestępczość to jeden z najbardziej opłacalnych „biznesów”. Mówi się, że zyski z tego rodzaju przestępczości są większe niż z nielegalnego handlu narkotykami. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie zawsze skutki ataków widać natychmiastowo. Czasami dojście do tego, że dane zostały skradzione, zajmuje firmom nawet do pół roku. Jest to bardzo wolny czas reakcji, co znacznie utrudnia odnalezienie sprawcy i odzyskanie danych.
Najnowsze komentarze